Rok zał. 1992

Punkty Sprzedaży
Kontakt:
telefon 71 333 27 28
tel. kom. 601 312 869
tel. kom. 502 209 006
e-mail Wydawnictwo
Szukaj książki:
Wpisz słowo (część tytułu lub autor) aby wyszukać książkę
Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
Dane firmowe
Historia
Lista publikacji
Dla autorów
Zasady etyki
Procedura recenzji
Procedura publikacji
Oferta Detaliczna
Budownictwo (49)
Chemia (1)
Ekonomia (1)
Elektrotechnika (2)
Języki Obce (7)
Konferencje (14)
Lit. dziecięca (6)
Literatura (21)
Matematyka (4)
Mechanika-Statyka (3)
Optyka (4)
Oferta dla Księgarni i Hurtowni
e-mail:
hasło:
Podręczny słownik literatury polskiej - Od Średniowiecza do Młodej Polski - Tom I
Cena: 46.20 PLN
Cena zawiera 5% VAT
Koszt Wysyłki: 20.50 PLN *
Cena zawiera 23% VAT
Autor: Dorota Heck
Rok wydania: 2012
Format: B5
ISBN: 978-83-7125-220-4
Liczba stron: 292
Okładka: twarda
niedostępne
(*) jest to minimalny koszt zamówienia jednego egzemplarza danej książki przy płatności przelewem oraz przesyłce ekonomicznej. Przy wybraniu innej opcji płatności lub wysyłki a także przy większym zamówieniu koszt wysyłki może się różnić.

Fragment wstępu:
W latach, gdy literatura i historia są rugowane z obowiązujących programów kształcenia wszystkich szczebli, adresat takiego jak nasz słownika się zmienia. Z ucznia przeobraża się w zbuntowanego pasjonata. Oby nie spełniły się literackie proroctwa o zakazie czytania z antyutopii Raya Bradbury’ego 451 Fahrenheita. Pragnęlibyśmy, aby nasz słownik znalazł się wśród podręczników dla studentów polonistyki oraz innych kierunków humanistycznych. Miłośnikom literatury niech ten słownik służy skromną pomocą lub inspiracją, a miejmy nadzieję, że kiedyś trend się odwróci i literatura znajdzie należne jej miejsce w kształceniu wszystkich, a nie tylko wybranych — bardziej świadomych, staranniej wychowanych, samodzielniejszych czytelników. Tom pierwszy bez wątpienia nadaje się dla młodzieży studenckiej. Koniec X wieku uznajemy za stulecie, w którym rozpoczęły się dzieje literatury polskiej, gdyż ok. 970 r. już powstawały pierwsze zapiski w annałach (rocznikach)1 dotyczące Mieszka I. Piśmiennictwo po łacinie i po polsku rozwijało się u nas później. Zachowanych zabytków literatury średniowiecznej mamy niewiele. Starożytne podłoże naszej kultury omówiliśmy w rozbudowanym haśle Antyk w literaturze staropolskiej. W pierwszym tomie chcielibyśmy zwrócić uwagę czytelnika zwłaszcza na literaturę polską dawnych epok, do wieku XVIII włącznie, ponieważ jest ona stosunkowo rzadziej czytana, nieznana, wymaga zatem więcej komentarzy. Hasła, które zasługują na szersze uwzględnienie aspektu teoretycznoliterackiego (np. realizm) znajdą rozwinięcie w tomie drugim, który zawierać będzie zarówno pojęcia teoretyczne, jak i biogramy pisarzy, prezentacje poszczególnych utworów, informacje o prasie literackiej. Autorzy publikujący w epoce Młodej Polski, a nieobecni w niniejszym tomie słownika, znajdą miejsce w tomie drugim, zwłaszcza gdy ich dorobek ma duże znaczenie w historii literatury XX wieku.
(...)
Autorami haseł są teoretycy i historycy literatury średniego i młodego pokolenia wywodzący się ze środowiska wrocławskiego, którzy skupiali się na następujących zakresach przedmiotowych:

  • dr Maciej Adamski (M.A.) — hasła teoretyczne, z dziedziny poetyki, stylistyki, genologii w drugim tomie;
  • dr Dariusz Dybek (D.D.) — literatura dawna do epoki oświecenia włącznie;
  • prof. UWr., dr hab. Małgorzata Łoboz (M.Ł.) i dr Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz (A.K.-T.) — literatura wieku XIX wraz ze zjawiskami należącymi do okresu Młodej Polski;
  • prof. UWr., dr hab. Dorota Heck (D.H.) — literatura wieku XX do około 1989 r.;
  • dr Paweł Mackiewicz (P.M.) — literatura wieku XX i XXI, przede wszystkim najnowsza, ostatniego dwudziestolecia.
Do zespołu dołączali z czasem przedstawiciele kilku innych ośrodków polonistycznych, opracowując po kilka haseł: mgr Agnieszka Bielak, prof. Ryszard Koziołek, mgr Dobrawa Lisak-Gębala, dr hab. Małgorzata Mikołajczak, mgr Natalia Mikołajczyk-Wojciechowska, dr Paweł Panas, dr Krzysztof Polechoński, prof. Marta Skwara, dr hab. Ryszard Zajączkowski. Zróżnicowanie generacyjne autorów haseł pociąga za sobą widoczne różnice w sposobie ujmowania poruszanych treści, co uznajemy za walor.
Polecamy:

Podręczny słownika literatury polskiej - tom II



NOWOŚĆ



OKULARY - Podręcznik dla optyków - Cześć I
Marek Zając
63.00 PLN



POLECAMY



Mosty w dziejach Polski
Jan Biliszczuk