Rok zał. 1992

Punkty Sprzedaży
Kontakt:
telefon 71 333 27 28
tel. kom. 601 312 869
tel. kom. 502 209 006
e-mail Wydawnictwo
Szukaj książki:
Wpisz słowo (część tytułu lub autor) aby wyszukać książkę
Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
Dane firmowe
Historia
Lista publikacji
Dla autorów
Zasady etyki
Procedura recenzji
Procedura publikacji
Oferta Detaliczna
Budownictwo (50)
Chemia (1)
Ekonomia (1)
Elektrotechnika (2)
Języki Obce (7)
Konferencje (14)
Lit. dziecięca (6)
Literatura (21)
Matematyka (5)
Mechanika-Statyka (3)
Optyka (4)
Oferta dla Księgarni i Hurtowni
e-mail:
hasło:
90 lat służby ochrony zabytków w Polsce
Cena: 31.50 PLN
Cena zawiera 5% VAT
Koszt Wysyłki: 20.50 PLN *
Cena zawiera 23% VAT
Autor: Praca Zbiorowa
Rok wydania: 2008
Format: B5
ISBN: 978-83-7125-175-7
Liczba stron: 324
Okładka: twarda
(*) jest to minimalny koszt zamówienia jednego egzemplarza danej książki przy płatności przelewem oraz przesyłce ekonomicznej. Przy wybraniu innej opcji płatności lub wysyłki a także przy większym zamówieniu koszt wysyłki może się różnić.

Tutuł ten podsumowuje konferencję, która odbyła się we Wojanowie w dniach 26-28 listopada 2008, organizowaną przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Słowo Wstępne:

Dekret Rady Regencyjnej z 31 października 1918 roku "o opiece nad zabytkami sztuki i kultury" prawnie usankcjonował społeczną opiekę nad kulturalnym dziedzictwem, mającą u nas bogatą tradycję i duże osiągnięcia. Jednocześnie określił odpowiedzialność i kompetencje na tym polu specjalistycznych organów administracji państwowej. Odtąd władzą konserwatorską pierwszej instancji stał się Wojewódzki Konserwator Zabytków, a drugiej minister, któremu powierzono szeroko pojęty zakres kultury.

Ten dzień został uznany jako początek budowy służby ochrony zabytków kultury narodowej odrodzonej Polski — po 123 latach od trzeciego rozbioru. W tym roku mija 90 rocznica tamtego wydarzenia — obchodzimy więc piękny jubileusz, który jest świętem dla pracowników urzędów konserwatorskich centralnych, wojewódzkich, terenowych oraz samorządowych.
Jest to czas, w którym możemy powspominać dokonania naszych poprzedników — wybitnych konserwatorów zabytków — naszych nauczycieli oraz współpracowników związanych z ochroną zabytków.
Możemy podjąć próbę oceny tamtego okresu, który naznaczony był burzliwymi dziejami Polski, mającymi radykalny wpływ na losy zabytków kultury narodowej, a także na losy ludzi, którzy je chronili i konserwowali. Ale możemy też, będąc uzbrojeni w doświadczenia tych 90 lat, dokonać oceny bieżącego stanu zasobu dziedzictwa kulturowego, a także oceny służb konserwatorskich, które owym zasobem zarządzają. Zobowiązani ponadto jesteśmy do wypracowania postulatów naprawczych oraz modernizujących zasady ochrony zabytków w następnych latach.
Państwowa służba ochrony zabytków w okresie międzywojennym koncentrowała się na budowie systemu ochrony zabytków architektury, urbanistyki oraz zabytków ruchomych, choć w różny sposób.
Okres II wojny światowej był kataklizmem dla kultury narodowej. Zniszczone zostały miasta, obiekty i zespoły zabytkowe; najeźdźcy z zachodu i wschodu ograbili kraj z nieprzeliczonej liczby dzieł sztuki. Druga wojna światowa zebrała żniwo w postaci życia wielu tysięcy konserwatorów zabytków ogołacając kraj z potencjału intelektualnego i zawodowego, którego brakło po 1945 roku.
Dalszy czas w dziejach Polski to okres PRL, w którym ochrona zabytków zanotowała sukces w postaci odbudowy wielu zniszczonych miast i obiektów architektonicznych — tych ważnych i tych najważniejszych (np. Zamek Królewski w Warszawie), zaliczyła też porażki w postaci braku troski o poniemieckie zespoły i obiekty, będące zabytkami „niechcianymi”, a także brak dbałości o własność prywatną w postaci obiektów i zespołów architektoniczno-urbanistycznych, które po „dekrecie” zostały odebrane ich właścicielom.
Po 1989 roku nastąpił kolejny etap w działalności PSOZ związany z nową sytuacją polityczno-gospodarczą Polski. Etap ten trwa do dzisiaj. Czy zabytki na tym skorzystały? Na to pytanie zapewne da odpowiedź Konferencja Jubileuszowa, która odbędzie się na końcu listopada w pięknej Kotlinie Jeleniogórskiej na zamku w Wojanowie — rezydencji pałacowo-ogrodowej, która jak wiele innych przeszła trudną drogę do czasu odzyskania świetności.



NOWOŚĆ



OKULARY - Podręcznik dla optyków - Cześć I
Marek Zając
63.00 PLN



POLECAMY



Mosty w dziejach Polski
Jan Biliszczuk